D. Dargis. Holivudo monstras iš Lietuvos

2020 09 28

Holivudo monstras iš Lietuvos: kruvinasis greitkelis: nuo Kalvarijų turgaus iki Los Andželo/ Dailius Dargis. - [Vilnius]: Šviesos takas, [2020]. - 399 p.: iliustr.

Garsių kriminalinių kronikų autorius Dailius Dargis pasakoja apie pirmąjį lietuvį, Jungtinėse Amerikos Valstijose nuteistą mirties bausme.

Jurijus Kadamovas – vardas, kuris pačia blogiausia prasme garsina Lietuvą. Šis nusikaltėlis grobė žmones, prašė išpirkos ir negailestingai žudė įkaitus. Jurijaus Kadamovo gauja vertė drebėti turtingiausius Holivudo gyventojus, o šaltakraujiškas elgesys iki šiol stingdo kraują.

Mirties bausmės laukiantis Jurijus yra kilęs iš Vilniaus. Jis siejamas su įvairiais banditų grupuočių, susikūrusių pirmaisiais nepriklausomybės metais, nariais. Visgi, gyvendamas gimtojoje šalyje Jurijus Kadamovas išvengė teisėsaugos dėmesio. Kalvarijų gatvėje su šeima gyvenęs vyras išbandė keletą verslų. Vienas jų buvo prabangių limuzinų nuoma. Sėkmės ši veikla nesulaukė, o J. Kadamovas 1999-tais metais išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas.

Užsiimdamas įvairiomis tiek teisėtomis, tiek nelegaliomis veiklomis vyras greitai praturėjo, tačiau to nepakako. Subūręs nedidelę grupuotę Jurijus Kadamovas pradėjo grobti žmones ir prašyti išpirkos. Nepaisant to, gaudavo ją, ar ne – įkaitus nužudydavo ir įmesdavo į nuošalų vandens telkinį. Išaiškinti ir suimti gaują padėjo vienas jos narys, kuris, mainais už laisvę, sutiko bendradarbiauti su teisėsauga.

S. S. Blum, M. Bender. Imuninės sistemos stiprinimo planas

2020 09 28

Imuninės sistemos stiprinimo planas: 4 žingsnių autoimuninių ligų gydymo programa/ Susan S. Blum su Michele Bender. - Vilniaus: Briedis, 2020. - 461 p.: iliustr.

Ši daktarės knyga kaip niekada aktuali šiomis dienomis. Autorė teigia, kad autoimuninės ligos yra virtusios epidemija ir dalijasi programa, kuri daugeliui pacientų padeda išlaikyti sveikatą.

Autoimuninių ligų epidemija kilo dėl mūsų neteisingos mitybos, aplinkoje atsirandančių cheminių medžiagų, sunkiųjų metalų, antibiotikų poveikio ir precendento neturinčio milžiniško nuolatinio streso. Dėl to milijonai žmonių kenčia nuo tokių autoimuninių ligų, kaip Greivso liga, reumatoidinis artritas, Krono liga, celiakija, vilkligė ir kitos.

Daktarė Susan S. Blum dalijasi keturių žingsnių programa, kurią ji naudojo stiprindama savo sunkią imuninę būklę, o vėliau padėjo daugybei pacientų palengvinti simptomus, pagerinti imuninę sistemą bei užkirsti kelią būsimoms ligoms.

Planas apima keturis žingsnius. Pirmiausiai daug dėmesio skiriama maisto svarbai ir jo pasitelkimui gydymo tikslams. Antrame žingsnyje mokslininkė bando išsamiai paaiškinti streso ir sveikatos ryšį. Trečiame etape Susan S. Blum padeda sutvarkyti žarnyno veiklą ir virškinimo sistemą. Čia aptariama organizmo mikrofloros svarba. Ketvirtame žingsnyje skiriamas dėmesys kepenų veiklos optimizavimui. Kiekviename  skyriuje palikta vietos asmeniniams užrašams. Autorė siūlo ir lengvai paruošiamų receptų, kurie taps pirmu žingsniu į gydymo procesą.

Iš anglų kalbos vertė Birutė Tumienė.

S. Winterberg. Mes – vilko vaikai

2020 09 28

Mes – vilko vaikai: [palikti Rytų Prūsijoje]/ Sonya Winterberg. - Vilnius: Briedis, 2019. - 283, [1] p.: iliustr.

Knygoje „Mes – vilko vaikai“ vokiškai rašanti švedų-suomių žurnalistė Sonya Winterberg pasakoja apie 1944-uosius metus, kai Raudonoji Armija kirto Rytų Prūsijos sieną, priversdama milijonus vietinių vokiečių trauktis į vakarus.

Tais metais tūkstančiai Karaliaučiaus regiono be tėvų likusių vaikų tapo šios katastrofos įkaitais ir Lietuva, ką tik vėl okupuota Sovietį Sąjungos, jiems atrodė paskutine išsigelbėjimo viltimi. Ten buvo maisto, todėl vaikų grupės, nuo visai mažylių iki paauglių leidosi į sunkią kelionę. Jie važiavo ant traukinių stogų, kėlėsi plaustais per Nemuną. Tūkstančiai benamių, alkanų vaikų apsigyveno Lietuvos miškuose, prašinėdami maisto arba vagiliaudami. Kai kuriems pasisekdavo rasti darbo lietuvių ūkiuose, bet šeimininkai dažniausiai rinkdavosi stipriausius, tai išskirdami brolius ir seseris. Visa tai vykdavo nelegaliai, ir ne vienas valstietis už geraširdiškumą sumokėdavo tremtimi į Sibirą.

Sonya Winterberg knygoje „Mes – vilko vaikai“ pateikia daugybę realių istorijų ir statistikos.

Iš vokiečių kalbos vertė Dalia Kižlienė.

S. Forward, D. F. Glynn. Mamos, nemokančios mylėti

2020 09 28

Mamos, nemokančios mylėti: patarimų knyga, padėsianti dukterims užgydyti sielos žaizdas/ Susan Forward, Donna Frazier Glynn. - Vilnius: Vaga, 2020. - 317 p.

Amerikiečių psichologės ir bestselerių autorės Susan Forward knyga „Mamos, nemokančios mylėti: patarimų knyga, padėsianti dukterims užgydyti sielos žaizdas“ yra skirta moterims, kurių gyvenimą sužalojo toksiški santykiai su motinomis.

Mūsų visuomenėje yra priimta mamas kelti ant pjedestalo. Nesvarbu, kokia ji yra, vistiek ji mama, kurios sprendimų neturime teisės kritikuoti. Tačiau ne viena moteris yra padariusi didelės psichologinės žalos savo dukroms. Jaunos merginos susiduria su nuolatine kritika, palaikymo stoka, spaudimu, kontroliavimu ar psichologiniu teroru. Be pasėkmių tokia patirtis nepraeina ir ilgus metus tenka vaduotis iš depresijos, nerimo, nepasitikėjimo savimi. Be to moteris nuolat graužia kaltė dėl nenusisekusių santykių.

Knyga sudaryta iš dviejų dalių.

Pirmoje Susan Forward nagrinėja motinų tipus: mamos narcizai, mamos varžovės, viską kontroliuoti norinčios mamos, smurtaujančios mamos, dėmesio reikalaujančios mamos. Kiekvienas tipas savaip iškreipia santykius ir dukrų psichologinę sveikatą. Psichologė pateikia pavyzdžių iš savo klienčių gyvenimo. Svarbu ir tai, kad Susan Forward geba sudėtingus dalykus aiškinti visiškai nekaltindama.

Antroje dalyje psichologė dalinasi patarimais, kurie padės moterims išeiti iš beviltiškos situacijos, suvokti žalą, atsitiesti, nejausti nuolatinės kaltės, atgauti savigarbą. Susan Forward paruošė savipagalbai skirtų praktinių užduočių.

Iš anglų kalbos vertė Ieva Šimkuvienė.

S. King. Svetimas

2020 09 28

Svetimas: [romanas]/ Stephen King. - Vilnius: Alma littera, 2020. - 501 p.

Flint Sičio miesto parke buvo aptiktas žiauriai sužaloto ir išniekinto vienuolikmečio berniuko kūnas. Policijos surinkta informacija rodo, kad nusikaltimą įvykdė Teris Meitlandas – vaikų beisbolo komandos treneris ir literatūros mokytojas. Policininkai suėmė Terį stadione per beisbolo rungtynes, stebint šimtams žmonių. Jo žmonos ir dviejų dukterų akivaizdoje.

Bylą tiriantis detektyvas Ralfas Andersonas įsitikinęs, kad tai buvo teisingas sprendimas. Juk nusikaltimo vietoje aptikta daugybė Terio Meitlando pirštų atspaudų, tą dieną netoli parko jį matė ir atpažino keli liudytojai. Tačiau yra viena problema. Teris Meitlandas negalėjo nužudyti berniuko. Nusikaltimo dieną jis su keliais mokytojais buvo išvykęs į kitą miestą ir dalyvavo susitikime su žymiu detektyvų rašytoju Harlanu Kobenu. Jo alibi patvirtina ne tik kartu buvę kolegos, bet ir vaizdo kamerų įrašai bei palikti pirštų atspaudai. Vis dėlto, jei Teris nekaltas, kas gi tikrasis žudikas?

Neprilygstamas siaubo romanų kūrėjas Stephenas Kingas paprastą detektyvą paverčia įtampos, baimės ir mistikos kupina istorija. Žvėriškas nusikaltimas, racionaliai logikai nepaklūstantys faktai, aklo pykčio ir neapykantos paskatintas smurtas, sulaužyti žmonių likimai... Žingsnis po žingsnio Kingas veda skaitytoją painiu labirintu, kurio pabaigoje tūno neįsivaizduojamas, žmogaus prigimčiai svetimas blogis.

Iš anglų kalbos vertė Anita Kapočiūtė.