J. Le Carré. Šnipų palikimas

2019 03 28

Šnipų palikimas: romanas/ John Le Carré. - Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, [2018]. - 341 p.

Šnipų istorijų meistras John le Carre jaudinančiame ir netikėtumų kupiname romane „Šnipų palikimas“ atskleidžia tikrovišką, gyvenimiškų detalių kupiną istoriją apie slaptosios žvalgybos veterano susidūrimą su naująją šnipų karta.

Piteris Gijomas – garsiojo Džordžo Smailio mokinys, Britų slaptosios žvalgybos tarnybos veteranas. Savo ramias užtarnauto poilsio dienas jis leidžia ūkyje Pietų Bretanėje, Prancūzijoje. Tačiau vieną dieną praeitis jį pasiveja. Gavęs laišką iš savo senosios tarnybos Londone, jis sužino, jog yra kviečiamas atvykti į sostinę pagelbėti kolegoms tyrime.

Šaltojo karo istorija vėl prisimenama ir pradedama iš naujo kapstytis po seniai vykdytų operacijų detales. Žvalgybos operacijos, kurias itin slaptai tuomet vykdė geriausi agentai, dabar tapo tyrimo objektu. Naujoji žvalgybininkų karta, kuri apie Šaltąjį karą geriausiu atveju skaitė vadovėliuose, atidžiai nagrinėja to meto operacijų vykdymą ir neturi jokio noro klausytis pasiteisinimų. Jie žvelgia į sausus faktus ir nesidomi žmogiškuoju faktoriumi. Kodėl buvo pralietas nekaltų žmonių kraujas? Piteriui Gijomui teks grįžti į tuos laikus, kai priimti sprendimai atrodė galutiniai, tačiau dabar atsirado kažkas, kas ėmė jais abejoti.

Praeities ir dabarties susidūrimas sukelia įtampą, kurią John le Carre meistriškai įpina į sumaniai ir jaudinančiai sudėliotą siužetą. Moraliniai klausimai ir dilemos, pareikalavusios jėgų ir gyvybių – visa tai romane „Šnipų palikimas“  nepamirštamose veikėjų gyvenimo istorijose, nuolat balansuojančiose ant gėrio ir blogio ribos.

Iš anglų kalbos vertė Gediminas Pulokas.