A. Babčenko. Karas

2019 03 28

Karas: Čečėnijos tragedija/ Arkadij Babčenko. - Vilnius: Briedis, 2018. - 393 p.: iliustr.

Čečėnijos karas – vienas kruviniausių paskutinio šimtmečio karinių konflikų, kai nuo Rusijos bandžiusi atsiskirti Čečėnų respublika buvo ginklu grąžinta į didžiosios imperijos sudėtį. Daugybė aukų ir iki šiol neišspręsti konfliktai, Rusijos statytiniai administracijoje ir vietinių sukilėlių nesutarimai – tokia dviejų Čečėnijos karų kasdienybė.

Knygoje „Karas: Čečėnijos tragedija“ pažvelgta į konfliktą iš arti ir gerokai intymiau. Istoriją pasakoja jame dalyvavęs rusų karys, šios knygos autorius Arkadijus Babčenka.

Tuomet aštuoniolikmetis Arkadijus buvo pašauktas atlikti karinės tarnybos. Vos tapęs kariu, jis išsyk buvo įmestas į karo mėsmalę ir patyrė visus šio negailestingo karo siaubus. Rusijos kariuomenė panaši į gauja nusikaltėlių. Tačiau, skirtingai nei kriminalinio pasaulio atstovų, ši kariuomenė ginkluota raketomis ir tankais. Jų rankose – atominis ginklas, galintis pakeisti pasaulio likimą.

Karas daugeliui šių žmonių – galimybė išvengti kalėjimo ir patenkinti patologinį žiaurumo poreikį. Kare negalioja jokios taisyklės, moralinis pasiteisinimas čia neegzistuoja. Ten, kur tvyro neapykanta ir beprotybė, ideali vieta sadizmui, godumui ir nužmogėjimui.

Knygoje „Karas: Čečėnijos tragedija“ Arkadijus Babčenka teigia, kad ne tik kariai ir kariuomenė tokia. Karo sąlygomis, visa visuomenė perima šį elgesio modelį. Visi žmonės priversti gyventi pagal kalėjime galiojančias stipresniojo nustatytas taisykles, paklusti dedovščinai.

„Karas: Čečėnijos tragedija“ – grožinis kūrinys, tačiau pagrįstas paties autoriaus prisiminimais. Knyga gyvai, nieko nenutylėdama ir nemeluodama pasakoja apie karą. Anot Arkadijaus Babčenkos - „geriausias būdas išgyti – papasakoti apie tai visiems.“

Autorius teigia, kad ši knyga - ne menas ir ne grožis, tai - reabilitacija. Knyga šiandien kaip niekad aktuali. Pasaulyje nuolat vyksta kariniai konfliktai, politinė padėtis itin nestabili, o konfliktų sprendimas sprendimas gana miglotas.

Todėl „Karas: Čečėnijos tragedija“ skamba kaip perspėjimas - kare nėra nugalėtojų, čia pralaimi visi. Kiekvienas žuvęs žmogus - jau tragedija.

Iš rusų kalbos vertė Irena Ramoškaitė