J. Darznik. Įkalintos paukštės giemė

2019 04 03

Įkalintos paukštės giemė: [romanas]/ Jasmin Darznik. - Vilnius: BALTO leidybos namai, 2019. - 430 p.

Debiutinis Irane gimusios amerikietės Jasmin Darznik biografinis romanas „Įkalintos paukštės giesmė: kiek kainavo laisvė būti savimi XX a. Irane“ pasakoja apie Irano poetę Forugh Farrokhzad, kuri nepaisydama visuomenės nusistatymų, rado savo balsą ir savo likimą.

Visą savo vaikystę, kurią praleido Teherane, Forugh Farrokhzad girdėjo, kad persų dukterys turi būti tylios ir kuklios. Ji nuolat buvo mokoma paklusti, tačiau visad rasdavo būdų maištauti. Plepėdavo su seserimi tarp kvepiančių rožių mamos išpuoselėtame sode, leisdavo laiką ant stogo su trimis broliais, rašydavo eilėraščius, kad padarytų įspūdį savo griežtam tėvui, paslapčia bėgdavo iš namų paflirtuoti su savo paauglystės meile. 1950 metų vasarą jos aistra poezijai tapo nebevaldoma, tačiau nusistovėjusios Irano tradicijos negalėjo to leisti.

Forugh Farrokhzad buvo per prievartą ištekinta, tačiau pabėgo iš namų. Ji nutraukė ją dusinusius santykius ir užmezgė romaną, kuris tik dar labiau pakurstė jos troškimą rašyti, būti laisvai ir nepriklausomai. Jos eilės laikomos skandalingomis ir puikiomis. Vieni ją šlovina kaip nacionalinį lobį, o kiti niekina, kaip Vakarų pasaulio auką. Jai teko daug iškęsti dėl meilės, laisvės ir galimybės gyventi pagal savo susikurtas taisykles. O jos eilių galia augant neramumams Irane tik didėja.

Knyga „Įkalintos paukštės giesmė: kiek kainavo laisvė būti savimi XX a. Irane“ įkvėpta laiškų, filmų ir interviu su poete Forugh Farrokhzad. Čia rasite ir jos eilėraščių. Knygos autorė Jasmin Darznik puikiai atskleidžia poetės dvasią, su šalies tradicijomis nesuderinamus troškimus ir drąsą, kuri reiškė feminizmo gimimą Irane. Forugh Farrokhzad pavyzdys ir toliau įkvepia viso pasaulio moteris.

Iš anglų kalbos vertė Nomeda Berkuvienė.