A. Kumža. Himalajai

2020 05 11

Himalajai. Vienos ekspedicijos dienoraštis/ Algirdas Kumža. - Vilnius: BALTO leidybos namai, 2019. - 303 p.: iliustr.

Šis dienoraštis – tarsi suvenyras iš ekspedicijos į Sisia Pangmą, vieną aukščiausių pasaulio viršūnių Himalajuose. Algirdas Kumža šią knygą vadina nuotykių romanu, tačiau visi jos personažai ir įvykiai nesumeluoti ir tikri. Jis rašė triukšmingose Katmandu kavinėse, į Tibetą lėtai ropojančiuose autobusuose ir kalnų viršūnėse, atsirėmęs į akmenis, ledą ar įklimpęs sniege.

Sąsiuvinio, vėliau tapusio knyga „Himalajai. Vienos ekspedicijos dienoraštis“, jis nepaliko net artėjant prie „mirties zona“ vadinamo 8 kilometrų aukščio. Net ir tada Algirdas Kumža išsitraukdavo liniuotą užrašinę ir tamsoje pasižymėdavo bent kelis žodžius. Jis tikina siekęs atkurti autentišką žygio atmosferą ir neprasimanęs nebūtų įvykių. Šios knygos tikslas – išgirsti dundančias lavinas, regėtų besiveriančias ledo properšas ir nuo deguonies stygiaus pajusti ausyse spengimą. Keliautojas kviečia kartu su juo užkariauti viršukalnę.

Nuo ekspedicijos į Sisia Pangmą praėjo daugiau nei penkiolika metų. Ką autorius ir knygos herojai patyrė per šį laiką? Antrasis „Himalajai. Vienos ekspedicijos dienoraštis“ leidimas papildytas naujais pasakojimais, gausiai iliustruotas nuotraukomis iš šios ir kitų autoriaus kelionių.