A. Užkalnis. Trečioji evangelija

2020 05 11

Trečioji evangelija: griūtis ir laisvė: atgimimo buities istorija: kaip gyveno paprasti ir nepaprasti žmonės ypatingais laikais/ Andrius Užkalnis. - 2-asis leid. - Vilnius: BALTO leidybos namai, 2019. - 383 p.: iliustr.

Sovietinės ir posovietinės Lietuvos gyvenimo metraštininkas, vienas žinomiausių šalies rašytojų Andrius Užkalnis grįžta ir pristato „Evangelijų pagal Užkalnį“ tęsinį. Knygoje „Trečioji evangelija: griūtis ir laisvė“ pasakojama apie tai, kaip mes keliavome iš socialistinės realybės į nepriklausomybę, ir kaip ją kūrėme.

1989-ieji. Užsklanda pakyla. Iš sovietinio obščepito ir stygiaus besivaduojanti visuomenė pamažu atranda kapitalistinio pasaulio džiaugsmus. Keičiasi butų interjeras, į gatves išrieda vakarietiškų markių automobiliai, atsiranda komercinė televizija, garderobe - neregėti drabužiai... Pakilusi Geležinė uždanga atveria platųjį pasaulį. Paprastų piliečių buitis per dešimtmetį iki 2000-ųjų apsiverčia aukštyn kojomis.

Knygoje „Trečioji evangelija: griūtis ir laisvė“ nebus nei politikos, nei Landsbergio ar Brazausko, nes pagrindiniai jos herojai yra... žmonės. Ši knyga - tai 1970 m. gimęs Andrius Užkalnis ir jo prisiminimai, faktai bei įžvalgos. Jam nereikalingas istorikų pritarimas - kiekvieną skaitytoją jis kviečia kartu prisiminti savąją įvykių versiją. Tai kitokia istorinė dokumentika - ji kyla iš prisiminimų ir vertinimo, kaip viskas klostėsi tais permainingais laikais.