O. Moshfegh. Mano miego ir poilsio metai

2020 05 12

Mano miego ir poilsio metai: romanas/ Ottessa Moshfegh. - Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, [2020]. - 309 p.

Knygos „Mano miego ir poilsio metai“ autorė, amerikiečių rašytoja Ottessa Moshfegh išgarsėjo 2016-ais metais, kai jos romanas „Eileen“ buvo įtrauktas į trumpąjį Bookerio premijos sąrašą. Ji pati smarkiai pakurstė tą susidomėjimą, pareikšdama, kad rašydama knygą naudojosi bestselerio „Romanas per 90 dienų“ patarimais, nes norėjo parašyti tekstą, kuris „žmonėms būtų panašus į tuos niekus, kuriuos jie skaito“. Keisčiausia, kad „Eileen“ visiškai neatitiko bestselerių rašymo taisyklių – tai neskubus pasakojimas apie vienišą merginą, dirbančią prižiūrėtoja paauglių kalėjime, nevalyvą ir pykstančią ant viso pasaulio. Nemalonus herojus, bet Ottessa Moshfegh priverčia skaityti apie ją užgniaužus kvapą.

Istorija pasikartoja ir antrame Ottessos Moshfegh romane. Jei reikėtų knygą „Mano miego ir poilsio metai“ aprašyti vienu sakiniu, jis skambėtų taip – tai istorija apie nemalonią, bet labai turtingą Niujorko gyventoją, kuri stengiasi penkiolika mėnesių nieko neveikti, tik – miegoti ir kaulyti receptų vaistams, kurie padėtų dar daugiau miegoti. Visas veiksmas prasideda 2000-ųjų birželį ir nesunku paskaičiuoti, kada įvyks kulminacija (tai, beje, yra ženklas skaitytojui, kad romano siužetas nėra mieguistas).

Iš anglų kalbos vertė Aušra Stanaitytė-Karsokienė.