P. Wohlleben. Gamtos saitai

2020 06 19

Gamtos saitai: kaip medžiai gamina debesis, o sliekai valdo šernus/ Peter Wohlleben. - Vilnius: Kitos knygos, 2019. - 245 p.

Vokiečių gamtininkas Peteris Wohllebenas jau atskleidė ne vieną gamtos paslaptį – dabar jau žinome, kaip bendrauja medžiai ir kaip gyvūnai suvokia pasaulį. Knygoje „Gamtos saitai“ jis siūlo pažvelgti į pasaulinę ekosistemą, į jos tarpusavio ryšius ir sužinoti, kaip sugyvena įvairios gyvybės formos.

Vakarinėje Šiaurės Amerikos pakrantėje gyvenančios lašišos neršia upėse, kur jas gaudo alkani lokiai. Pasisotinę, jie palieka žuvų kaulus, o juose esantis azotas – puiki trąša dirvožemiui. Todėl neatsitiktinai tose vietose spygliuočiai auga tris kartus greičiau, o tankūs miškai - puiki pastogė lokiams...

Gamta pilna tokių paslapčių ir nuostabą keliančių pavyzdžių. Pasirodo, išnaikinta vilkų populiacija gali pakeisti upės vagos kryptį, nukritęs lapas turi įtakos Žemės sukimuisi, o spygliuočiai, lyg šamanai, sukelti lietų. Visi šie procesai – ne atsitiktinumas, bet sustyguotos ir darniai veikiančios sistemos pavyzdys. Kaip vieni kitus veikia augalai ir gyvūnai? Kaip skirtingos gyvybės rūšys bendrauja ir bendradarbiauja tarpusavyje?

Meistriškai istorijas iš savo asmeninės patirties pasakojantis tarptautinių bestselerių autorius Peter Wohlleben kviečia mus į kelionę po skirtingas planetos ekosistemas, kurios iš negyvenamos dykros Žemę pavertė gyvybės lopšiu. Pasakodamas apie plika akimi nematomą pasaulį, gamtininkas parodo darniai veikiančią sistemą, kur kiekvienas neatsargus veiksmas gali būti pražūtingas.

Iš vokiečių kalbos vertė Kristina Sprindžiūnaitė.