S. Plokhy. Černobylis

2020 09 22

Černobylis: branduolinės katastrofos istorija/ Serhii Plokhy. - Vilnius: Briedis, 2020. - 377 p.

Černobylio katastrofos liudininkas, daugybę apdovanojimų pelnęs Ukrainos istorikas Serhii Plokhy knygoje „Černobylis. Branduolinės katastrofos istorija“ negailestingai aprašo sovietinės sistemos absurdą ir empatiškai pasakoja apie didžiausią pasaulyje branduolinę katastrofą.

Knygoje „Černobylis. Branduolinės katastrofos istorija“ autorius Serhii Plokhy naudojasi naujausiais šaltiniais ir išsamiai pasakoja apie didvyriškas gaisrininkų, mokslininkų ir karių pastangas užgesinti pragarišką branduolinį gaisrą. Rašytojas prieš skaitytojus kloja nepagražintą tiesą apie sovietų branduolinę industriją, seka komunistų partijos veiksmus, kalba apie informacijos kontrolę.

Ši knyga nėra vien tik gerai žinomos katastrofos atpasakojimas. Istorikas gilinasi į Sovietų Sąjungos norą Šaltojo karo metu apstatyti visą šalį atominėmis elektrinėmis. Jie tą darė su didele skuba, „nukirsdami kampus“, nesilaikydami protingų terminų bei saugumo. Černobylio elektrinė buvo vienas tokių statinių. Serhii Plokhy skyrius po skyriaus efektyviai parodo, kaip sovietų valdžia sunaikino bet kokį vakarų ir savo žmonių pasitikėjimą. Černobylio atominės elektrinės sprogimas priartino Sovietų Sąjungą prie žlugimo.

„Černobylis. Branduolinės katastrofos istorija“ aprašo įvykius nuo pirmojo partijos viršūnių susitikimo, kuriame liepta statyti gamyklą, iki naujojo sarkofago įrengimo pabaigos. Autorius į šią katastrofą pažvelgė labiau iš politinės perspektyvos. Planavime, statybose, gamyklos eksploatavime, reagavime į avariją – visur buvo padaryta beprotiškai daug klaidų.

Iš anglų kalbos vertė Lina Kulišauskaitė.