P. Girdenis. Artima praeitis

2020 10 14

Artima praeitis: istoriniai rašiniai, apybraižos, prisiminimai/ Povilas Girdenis. - Vilnius: Briedis, 2020. - 244 p.: iliustr.

Istoriko Povilo Girdenio debiutinė knyga „Artima praeitis“ paliečia skaudų mūsų šalies istorijos tarpsnį. Autorius kalba apie laiką, kuomet Lietuva buvo okupuota Sovietų Sąjungos, kuomet žmonės patyrė žiaurias represijas, trėmimus bei kitokį terorą. Visa tai yra artima mūsų praeitis, kurią vis dar mena vyresni žmonės ir kuri iki šiol turi įtakos šalies žmonių gyvenimams.

„Artima praeitis“ aptaria sovietinių represijų mąstą ir laisvės kovų dalyvius bei jų veiklą. Autorius papasakojo apie 1949-ais metais vykdytą masiškiausią Baltijos šalių gyventojų trėmimo operaciją „Bangų mūša“.

Rašytojas dėmesio skiria nepaprastoms, užmirštoms asmenybėms. Jis pasakoja apie 1918-tų metų vasario 16-osios Nepriklausomybės akto signatarų skaudų likimą sovietų okupacijos laikais. Autorius taip pat supažindina skaitytojus su Vytautu Kalade – žmogumi, kurį sovietų saugumo tardytojai kaltino dėl organizuoto pasipriešinimo okupantams per Romo Kalantos laidotuves.

Autorius  pasakoja ir apie sovietmečio kasdienybę – skundimo kultūrą, prisimena estrados koncertų laikus, mokyklines istorijas bei kalba apie žmonių kartą, gyvenusią ir augusią sąjūdžio išvakarėse.