S. Rankelienė. Enigma orbi

2020 11 06

Enigma orbi: romanas/ Sondra Rankelienė. - Kaunas: Obuolys, [2020]. - 525 p.

Istorinis detektyvas „Enigma Orbi“ yra debiutinis senovinių knygų ekspertės Sondros Rankelienės grožinės literatūros kūrinys. Knyga patiks visiems besidomintiems Vilniaus istorija, paslaptimis, senomis bibliotekomis, knygomis ir – žinoma – nuotykiais.

Autorė Sondra Rankelienė jau daugiau nei du dešimtmečius dirba Vilniaus Universiteto bibliotekoje. Tokia vieta lengvai įkvepia istoriniams romanams. Vilniaus Universiteto fonas detektyve šmėžuos itin dažnai.

Istorijos pradžia slypi penkiolikto amžiaus pabaigoje, o nusidriekia iki pat šių dienų, kuomet Vilniaus Universitetas jau švenčia 450-tąjį gimtadienį. Romane detaliai aprašomi Vilniaus Universiteto centriniai rūmai, biblioteka, knygų saugyklos ir pati Lietuvos sostinė. Knygoje netrūks įdomių istorinių faktų bei asmenybių.

Svarbiausia kūrinio persona – Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės didikas Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis. Našlaitėlio vardas yra užkoduotas ir knygos pavadinime, kuris kitaip dar reiškia „Našlaitėlio Mįslė“. Šis vyras gerai žinomas dėl to, kad pirmasis sukūrė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystes žemėlapį. Beje, įdomus faktas, kad net dabar žemėlapis laikomas vienu iš geriausių renesanso kartografinių kūrinių ir saugomas Upsalos muziejuje. Radvila Našlaitėlis studijavo geografiją, mediciną ir turėjo gausybę paslapčių, kurias įveikti ir turės šio detektyvo herojai.