Joselis Kaganeumanas

2019 09 04

Joseph Shlomo KahanemanJoselis Kaganeumanas arba Josifas Šleimė Kahanemanas (angl. Yosef Shlomo Kahaneman) gimė 1888 m. gegužės 13 d. Kuliuose, Plungės rajone, mirė 1969 m. rugsėjo 3 d. Bene Berake, Izraelis) – Panevėžio ješivos rabinas, Talmudo mokytojas.

Vaikystėje mokėsi Plungės ješivoje pas rabiną Chaim Yitzchak Bloch Hacohen. Būdamas 14 metų pradėjo studijuoti Talmudą Telšių ješivoje. Vėliau išvyko mokytis į Naugarduko bei Rodūnios ješivose.
Vedė Vidžių miestelio rabino dukrą ir 1911 m. pats tapo miestelio rabinu, kai jo uošvis buvo paskirtas Ukmergės rabinu. Nuo 1916 m. vadovavo Gardino ješivai. 1919 m. jis buvo išrinktas Panevėžio rabinu ir tais pačiais metais įkūrė Panevėžio ješivą „Ochel Icchak“, kuri po Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo tapo viena didžiausių Lietuvoje. Jo iniciatyva mieste pastatytos trys ješivos ir vaikų namai. 1923 m. buvo išrinktas į Lietuvos Antrąjį Seimą, kur priklausė žydų frakcijai.


1940 m. su sūnumi Abraomu emigravo į Palestiną. Likusieji šeimos nariai, deja, buvo nužudyti nacių okupacijos metais. Rabinas Joselis Kaganeumanas Bene Berako mieste rinko lėšas naujai Panevėžio ješivai, kuri buvo įkurta 1944 m. ir virto ištisu mokomuoju kompleksu. Joje mokėsi daugiau kaip tūkstantis mokinių. Izraelyje ir dabar veikia garsi seminarija, pavadinta Panevėžio vardu, kuri laikoma pasaulyje viena iš didžiausių. Kahanemanas buvo ilgametis jos vadovas ir Izraelio Didžiųjų Toros žinovų tarybos narys. Mirė 1969 m. rugsėjo 3 d. Bene Berake. Jo sūnus Abraomas Kaganeumanas, taip pat rabinas, po tėvo mirties perėmė vadovavimą Panevėžio ješivai, nuo 2009 metų vadovauja anūkas, Eliezeras Kaganeumanas.