Pradžia

Svečiavosi knygų apie mitines būtybes autorė Kotryna Zylė

2018 10 29

Spalio pabaigoje Šiaurinė biblioteka trijų miesto mokyklų pradinukus sukvietė į susitikimą su jauna autore Kotryna Zilinskiene, trumpiau – Kotryna Zyle – rašančia ir piešiančia grafikos dizainere, išleidusia dvi vaikiškas knygas.

Viešnia pristatė savo naujausią kūrinį – „Didžioji būtybių knyga“, kurioje aprašyti net 26 lietuvių mitiniai padarai ir dievybės, gyvenančios žemėje, danguje, vandenyje, požemiuose, žmonių namuose.

Šia knyga K. Zylė siekė vaikams atskleisti įspūdingą lietuvių mitologijos pasaulį. Pasak autorės, dažnai paklausti, kokias žino mitines būtybes, vaikai pradeda vardinti: vampyrus, elfus, trolius... Apie lietuviškas būtybes jiems reikia gerai pagalvoti. O juk nuo seno turėjome ir garbinome daugybę dievybių: gerai žinomus – Laimą, Giltinę, Saulę, Mildą ir nelabai girdėtus – Rūgutį, Žiburinį, Vilktakį, Pergubrį, Maumą, Medeinę ir kt.
„Norėjau, kad mano knyga būtų kuo tikslesnė, tad remdamasi moksline medžiaga, sukūriau linksmą ir savo pačios iliustruotą mitinių būtybių enciklopediją vaikams. Stengiausi parodyti, jog šios dievybės neliko užmaršty, o ir šiomis dienomis gyvena tarp mūsų, tik slepiasi“, – teigė viešnia.

Moksleiviai netruko įsitikinti, jog autorė puiki pasakorė, mokanti bendrauti, išklausyti ir įsiklausyti. Renginio metu viešnia, pasitelkdama skaidres, detaliau pristatė 7-ias dievybes – Aitvarą, Kauką, Gabiją, Žemyną, Raganą, Vilkolakį ir Bangpūtį. Pasakojo apie jų vardų kilmę, apie tai, kur jie gyvena, ką globoja ir pan.

Labai įdomu buvo iš pirmų lūpų išgirsti apie netikėtus ir smagius knygos kūrimo užkulisius. Pavyzdžiui, apie autorės sukurtas originalias iliustracijas, pilnas intriguojančių detalių iš jos asmeninio gyvenimo. Tarkim, ant vienoje K. Zylės iliustracijoje nupieštos skelbimų lentos galima aptikti seną autorės laidinio telefono numerį, jūrų kiaulytės iš vaikystės laikų vardą. O knygos viršelyje pavaizduotas aitvaras, pasirodo, skrenda pro atsiveriantį kraštovaizdį, matomą pro jos namų langą.

Renginio metu kalbėta ir apie tai, kas įkvėpė iliustracijas, kas joms pozavo. Labai linksma buvo pamatyti nuotraukas, kur Kotryna Zylė pati mėgino įsijausti į orkaitėje sėdinčios Gabijos vaidmenį ar kur jos vyras buvo „pristatytas“ vaidinti Bangpūtį. Rašytoja teigė, kad visas šis pozavimas, fotografavimas ir įsijautimas į savo knygos herojų vaidmenis reikalingas tam, kad ji kuo tikroviškiau viską pavaizduotų. O iliustracijų kūrimo procesui laiko ji tikrai negaili: pirmiausia nespalvotu pieštuku kuria juodraščius, parodo savo vyrui, vaikams, leidėjai. Tuomet sukuria nespalvotą švarraštį, kurį nuskenuoja ir planšetės pagalba nuspalvina.

Indrė Rapkevičienė,
vyresn. metodininkė komunikacijai ir projektų valdymui