Pradžia

Eglutės žaisliukų paroda „Žaliojoje pelėdoje“

2019 12 06

Nors balta žiema pas mus svečiavosi dar labai trumpai – gražiausios metų šventės kasdien vis labiau jaučiamos. Švenčių laukimo dvasia pasiekė ir vaikų literatūros skyrių „Žalioji pelėda“.

Čia parengta senovinių eglutės žaisliukų paroda iš Eglutės žaisliukų muziejaus Miežiškiuose kolekcijos.

Į parodos atidarymą atvyko šio muziejaus sumanytoja ir vadovė Violeta Karklytė. Ji smagiai ir įdomiai bendravo su bibliotekos Teatro studijos nariais, bibliotekos skaitytojais. Vaikai pamatė kuo eglutes puošė jų seneliai ir proseneliai, sužinojo puošimo tradicijas, iš ko žaisliukai buvo gaminami, kokia vyravo tematika. Tai ir pasakos su savo herojais, ir gamta, gyvūnija ir šventės simbolika. Kai kurie žaisliukai atspindi meto, kai buvo sukurti, politinę ir ekonominę situaciją.

Violeta prisiminė ir kurioziškų situacijų. Kartą moteris prie muziejaus durų rado pilną šiukšlių maišą. Jau buvo bepajaučianti nuoskaudą dėl nepagarbos muziejui, tačiau žvilgtelėjusi vidun, liko maloniai nustebinta – maišas buvo pilnas eglutės žaisliukų!
Dar vienas atsitikimas išliko muziejaus įkūrėjos atmintyje. „Vieną rudenį buvo labai darganotas oras. Greta mano namo buvo iškasti vamzdynai, dideli grioviai. Einu ir žiūriu, kad stovi didelis baltas akmuo. Pirma šovusi mintis buvo ta, kad jis papuoš mano gėlių darželį. Priėjus arčiau mano nuostabai nebuvo ribų. Plastmasinis Kalėdų Senelis buvo pastatytas ant smėlio krūvos. Visas purvinas. Matyt, statybininkai jį iškasė ir pastatė. Mes ir sakome, kad jei jau Kalėdų Seneliai iš po žemių lenda, tai tokioje vietovėje muziejus būtinas“, – pasakoja Violeta Karklytė.

Senovinių eglutės žaisliukų kolekcijos pradžia 2010 metai. Miežiškių bibliotekininkė Violeta Karklytė pakvietė gyventojus padovanoti senovinius eglutės žaisliukus ir kitą šventinę atributiką parodai „Prisiminus vaikystės eglutę“. Buvo padovanota daugybė įvairių eglutės žaisliukų.

Eksponatus muziejui dovanoja žmonės iš visos Lietuvos. Kolekcijoje - įvairūs eglės žaisliukai, girliandos, kaukės, domino, karūnos, Seniai šalčiai, snieguolės, senos sovietinio laikotarpio eglutės, figūriniai žaislai iš vamzdelių ir karoliukų, snaigės. Žaisliukai pagaminti iš stiklo, plastmasės, vatos, metalo, popieriaus, folijos ir pan. Jų istorija glaudžiai susijusi su kultūra, politika ir menu.

Eglutės žaisliukų muziejus įkurtas Miežiškių gyventojų bendruomenei priklausančiame pastate. Jis buvo rekonstruotas ir pritaikytas muziejui. Projektas įgyvendintas pagal Europos Sąjungos finansuojamą projektą „Mažieji bendruomenių muziejai“. Projekto koordinatorius – Panevėžio rajono Vietos veiklos grupė. Muziejaus steigėjas – Miežiškių gyventojų bendruomenė.

Įdomiam ir turiningam susitikimui artėjant į pabaigą, Violeta Karklytė pakvietė dovanoti muziejui prieškarinio bei sovietinio laikotarpio eglutės žaisliukus: „Galbūt jūsų dovanotas eksponatas bus vienintelis ir nepakartojamas, kuris džiugins visus muziejaus lankytojus“.

Nijolė Podrigailė,
vyresn. bibliotekininkė