Smėlynės bibliotekoje – Brandon Carson apie lietuvių liaudies instrumentus

Gegužės 13 d. Smėlynės bibliotekoje įvyko ypatingas susitikimas su amerikiečiu kompozitoriumi Brandon Carson, kuris šiuo metu gyvena Vilniuje ir vykdo „Fulbright“ programos finansuojamą tyrimą tema „Lietuvių liaudies instrumentai“ bei rengia knygą.

Į biblioteką susirinkę tiek muzikos profesionalai, tiek ir besidomintys smalsūs gimnazistai, turėjo progą iš pirmų lūpų išgirsti išskirtinį užsieniečio pasakojimą apie jo patirtis mūsų šalyje.

Malonią staigmeną svečiui padovanojo Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos moksleiviai – kanklininkė Rūta ir Matas, grojęs bajanu. Jaunieji atlikėjai publikai pristatė kelis klasikos kūrinius, o svečias buvo pasitiktas lietuvių liaudies daina „Suk suk ratelį“, kurią visi drauge dainavo ir grojo. Kanklių skambesys ir bajano melodijos subtiliai priminė mūsų kultūros šaknis, tautinę dvasią ir tradicijas. Tautiškumu persmelktas pasirodymas ne tik praturtino renginio programą, bet ir sukūrė ypatingą, pakilią atmosferą.

Svečias iš Jungtinių Amerikos Valstijų pasidalino savo asmenine ir kūrybine kelione, papasakojo apie gyvenimą Vilniuje ir tyrimus, kuriuos atlieka pagal „Fulbright“ stipendijos programą. Ypač įdomu buvo išgirsti apie susitikimus su Lietuvos muzikantais, pažintį su liaudies instrumentų gamybos procesu, jo paties įspūdžius, mokantis groti lietuviškais liaudies instrumentais – kanklėmis, skrabalais ir birbyne.  

Savo pasakojimą Brandon iliustravo skaidrėmis, garso ir vaizdo įrašais, kuriuose skambėjo jo paties skirtingais muzikos stiliais, skirtingais pasaulio instrumentais kurti ir atliekami kūriniai. Tarp jų išgirdome ir tris Lietuvoje sukurtas kompozicijas – „Pirmas sniegas“, „Lašeliai“, „Lietus Vilniuje“. Šiuose kūriniuose juntamas jautrus mūsų tautinio muzikinio paveldo prisilietimas, subtiliai integruotas į šiuolaikinę kompozicinę praktiką. Brandon kūryba – tai tiltas tarp kultūrų, laiko ir garsų, kuriame tradicija įgauna naujų formų, o lietuviški instrumentai suskamba globaliu kontekstu.

Kaip pasakojo pats Brandon Carson, jis gimė Teksase, o muzikos studijas tęsė Kalifornijoje. Jis – universalus muzikantas, mokantis groti daugybe instrumentų: nuo armonikėlės, akordeono, perkusijos, gitaros ir pianino iki būgnų bei kitų. Muzikos paslaptimis Brandon dalijasi su įvairaus amžiaus žmonėmis – moko tiek darželinukus, tiek studentus, tiek individualiai, tiek ugdymo įstaigose.

Įdomu tai, kad B. Carson giminystės šaknys siekia Lietuvą – jo senelis buvo išeivis iš Šiaulių. Kompozitorius prisiminė ir su susirinkusiais pasidalijo smagia istorija, kaip su šeima per Kūčias bandė pasigaminti aguonpienį – nors, kaip juokavo, supylė pieną ir aguonų sėklas, bet gavosi labiau kaip sriuba.

Renginio pabaigoje ir pats svečias nustebino susirinkusiuosius – vos  keturis mėnesius išmokęs groti kanklėmis, jis puikiai atliko Vlado Švedo kūrinį „Baltieji dobilėliai“. Šis nuoširdus pasirodymas buvo dar vienas šiltas tiltas tarp kultūrų, skambantis bendrystės ir pagarbos ženklas.

Susitikimas buvo interaktyvus ir įtraukiantis – dalyviai ne tik klausėsi, bet ir aktyviai uždavinėjo klausimus, dalijosi  įžvalgomis bei savo patirtimis. Renginys dar kartą priminė, kiek daug vertės turi kultūriniai mainai ir kaip prasminga dalintis muzikiniu paveldu tarptautiniu mastu.

Indrė Rapkevičienė,
vyresn. metodininkė komunikacijai ir projektų valdymui