„Debesuoto popieriaus“ menas

Saulėtą birželio 10-osios dieną „Židinio“ bibliotekoje įvyko edukacija vaikams „Muzikinis piešimas ant vandens“.

Muzika, dažai, spalvos – visa tai pasitiko Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijos ketvirtokus ir jų muzikos mokytoją Liną Skyrienę. Atvykę svečiai – vaikų ir jaunimo meno projekto „Eilių orkestras“, kurį organizavo biblioteka „Židinys“, dalyviai. Už pastangas ir puikų pasirodymą, vaikų laukė dovana – „Muzikinis piešimas ant vandens“.

Skambant muzikai, vaikus pasitiko tautodailininkė ir edukacijos vedėja Rasa Grigienė, kuri supažindino su neįprastu piešimu ant vandens, dar vadinamu EBRU, kuris išvertus iš persų kalbos, reiškia „debesuotas popierius“. Šiam menui reikalingas ypatingas vanduo, pagaliukai, augaliniai dažai ir paslaptingas dažų skiediklis. Tautodailininkai pakvietus patyrinėti vandenį visi pajuto, kad šis – neįprastas: klampesnis, lipnesnis, primenantis kisieliaus tekstūrą. Pasirodo, tokį vandenį pavyko išgauti į jį įmaišius moliuskų miltelių. Esant tokiai konsistencijai, jis gerai išlaiko dažus paviršiuje. Kitas svarbus ingredientas, su kuriuo Rasa Grigienė supažindino dalyvius, tai – paslaptingas dažų skiediklis. Paprašius jį pauostyti, daugumai jis nepatiko ir priminė nemalonius kvapus. O pasirodo, kad tai natūralus gyvulinės kilmės produktas – jaučio tulžis!

Susipažinus su informacija ir viską išsiaiškinus, vaikai su nekantrumu ėmė piešti – drąsiai į rankas paimta lazdelė pynė spalvas, keitė gijas, maišė nuo vandens paviršiaus nesitraukiančius dažus. O kiekvienas piešinys, perkeltas ant popieriaus lapo, sukėlė nuostabos šūksnius ir šypsenas. Piešimas ant vandens – tarsi terapija, kuri ne tik išlaisvina kūrybiškumą, sukelia įvairių emocijų, bet kartu leidžia atsipalaiduoti, nurimti.

Išbandę EBRU meną, vaikai liko nustebinti lengva technika ir piešinio grožiu. Visi nusprendė, kad tokius darbus tiesiog būtina įrėminti ar kažkam padovanoti.

Vaida Žalienė