Paroda pagerbti knygnešius

Smėlynės bibliotekoje pradeda veikti atvirukų paroda „Knygnešio lagamino paslaptys“.

Parodoje eksponuojama dalis (iš viso yra 550) atvirukų kolekcijos, priklaususios knygnešiui Kazimierui Gabriūnui.

Kazimieras Gabriūnas gimė 1859 m. Laukminiškių kaime (Kupiškio raj.). Nuo „Aušros“ pasirodymo iki spaudos atgavimo gabeno lietuviškas knygas iš Prūsijos ir skleidė lietuvišką žodį Kupiškio apylinkėse. Bendradarbiavo su Stanislovu Didžiuliu ir kitais lietuvių atgimimo veikėjais. 1900 m. ir 1903 m. dalyvavo akcijose paduodant Skapiškio valsčiui žmonių prašymus dėl lietuvių spaudos lotyniškais rašmenimis grąžinimo ir pats sugebėjo tuos raštus įteikti carui. Persekiojamas dėl revoliucinės veiklos, 1905 m. turėjo bėgti į JAV, iš kur grįžo 1912 m. Mirė 1940 m. Laukminiškiuose. Kazimiero Gabriūno atminimui prie Laukminiškių kaimo muziejaus 2000 m. rugsėjo 16 d. pastatytas paminklinis akmuo (architektas Žibartas Simonaitis). Paroda skirta pagerbti knygnešius, lietuvių kalbos draudimo metais (1864-1904) platinusius lietuviškas knygas.

1989 metais kovo16 diena buvo paskelbta Knygnešio diena.

Maloniai kviečiame apsilankyti. Paroda veiks iki kovo 31 d.

Laikas:

• 2022 m. kovo 14 d. – 2022 m. kovo 31 d.