Migrantai, tautinės mažumos – visuomenės atstumtieji

Liberti S. Į pietus nuo Lampedūzos : penkeri metai migracijos keliais

Liberti S. Į pietus nuo Lampedūzos : penkeri metai migracijos keliais. – Vilnius : Vaga, 2016. – 262 p.
Knygoje „Į pietus nuo Lampedūzos“ surinktos iš Centrinės Afrikos šalių į Viduržemio pakrančių Europą migruojančiųjų istorijos, atkurti srautų maršrutai, kryptys, iškalbinti „pabėgimų“ tikslai, išklausytos svajonės…
Pagrindiniai knygos veikėjai – migrantai, autoriaus pašnekovai. Į nelegaliai Europą norinčių pasiekti žmonių gyvenimo iššūkius autorius geba žvelgti su pagarba ir jautrumu, bet be idealizavimo.


Adichie Ch. N. Amerikana

Adichie Ch. N. Amerikana. – Vilnius : Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2019. – 612 p.
Jauni ir įsimylėję Ifemelu ir Obinzė palieka gimtąją Nigeriją, valdomą karinės valdžios ir ieško galimybės išvykti į JAV. Ifemelu gyvenimas JAV – pasakojimas apie tai, kaip jaučiasi juodaodžiai JAV. Skirtumas nuo gimtosios šalies didžiulis, kadangi tampa mažuma…


Lefteri Ch. Bitininkas iš Alepo

Lefteri Ch. Bitininkas iš Alepo. – Vilnius : BALTO leidybos namai, 2020. – 301 p.
Romanas „Bitininkas iš Alepo“, pasakoja apie kelią, kurį išgyvenimo link turi nukakti pabėgėliai. Autorė pasakoja dviejų žmonių istoriją, kuri perpinta skausmo, baimės ir vilties. „Bitininke iš Alepo“ galime pažvelgti į šią situaciją prieglobsčio prašytojų akimis.


Cummins J. Amerikos purvas

Cummins J. Amerikos purvas. – Vilnius : Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2020. – 517 p.

Romane „Amerikos purvas“ pasakojama istorija apie knygyno savininkę Lidiją iš Akapulko. Jos šeima išžudoma, kai žurnalistas vyras imasi tirti narkotikų kartelio veiklą. Knygoje kaleidoskopu sukasi imigracijos sunkumai, stovyklos ir savanoriai, gabentojai ir tarpininkai, organizuota sistema turintiems pinigų ir pasmerktųjų likimas neturintiems.


Hiranandani V. Nakties dienoraštis

Hiranandani V. Nakties dienoraštis. – Kaunas : Debesų ganyklos, 2021. – 283 p.
Knygos „Nakties dienoraštis“ veiksmas vyksta 1947 metų Indijoje, kurioje vyksta esminiai pokyčiai: šalis atsijungia nuo Didžiosios Britanijos ir padalinama per pusę – Pakistane turi gyventi musulmonai, o Indijoje – hinduistai. Knyga – mišrios šeimos dukters dienoraštis, jos šeimai tenka palikti namus ir keliauti į kitą valstybę, tačiau kelionė, kupina iššūkių ir sunkumų kelia klausimus ir apie žmonijos prigimtį. Knyga skirta paaugliams.


Lee, Min Jin. Pačinko

Lee, Min Jin. Pačinko . – Vilnius : „Baltų lankų“ leidyba, 2020. – 591 p.
Knygos siužetas prasideda žvejų kaimelyje Korėjoje 1932 metais ir tęsiasi iki XX a. pabaigos, veiksmas iš Korėjos persikelia į Japoniją ir net į JAV. „Pačinko“ pasakoja apie sudėtingą situaciją nebepriklausyti savo tėvynei ir būti svetimam naujame krašte, kur tavo tautai priskiriamos visos neigiamos savybės, dėl to yra diskriminuojama.


Picoult J. Maži svarbūs dalykai

Picoult J. Maži svarbūs dalykai. – Vilnius : Alma littera, 2017. – 444 p.
Knygos veiksmas vyksta Konektikute, JAV. Pagrindinė herojė – akušerė Ruta Džeferson, juodaodė. Per savo budėjimą Ruta, kaip įprasta, apžiūri naujagimį, tačiau po kelių minučių išgirsta, jog kūdikio tėvai nenori, kad afroamerikietė liestų jų kūdikį.
Netrukus susiklosto situacija kai iškyla pavojus kūdikiui, o juodaodė slaugytoja yra vienintelis asmuo esantis šalia ir galintis padėti, tačiau kūdikis miršta. Rūta yra apkaltinama sąmoningu noru pakenkti ir nepakankamais veiksmais siekiant išgelbėti gyvybę.


Stanišić S. Ten, iš kur esi.

Stanišić S. Ten, iš kur esi. – Vilnius : Tyto alba, 2022. – 321 p.
„Ten, iš kur esi“ – autobiografinė knyga, paremta šeimos patirtimis, apsigyvenus Vokietijoje, prisiminimais vis grįžtant į Višegradą ir dar toliau – į senelių kaimą kalnuose, nuo ko viskas ir prasidėjo. Tai jautrus pasakojimas apie pabėgėlių dalią svetimame krašte, jų bandymus prisitaikyti, atminties, tapatybės kismus.