Orientacinio žaidimo sėkmė

XXI-oji Nacionalinė Lietuvos  bibliotekų savaitė, kurios šūkis „Nauja realybė – naujos formos“, bibliotekoje „Židinys“ prasidėjo nuo smagaus orientacinio žaidimo-pasimatymo. Pasitelkę žemėlapį ir orientavimosi įgūdžius, žaidimo dalyviai aplankė visas aštuonias Panevėžio Elenos Mezginaitės viešajai bibliotekai priklausančias bibliotekas. Į žaidimą įsitraukė ne tik maži ir dideli miesto gyventojai, bet ir specialiai dalyvauti žaidime atvyko šauni komanda iš Rokiškio, savo šeimininkams kompaniją palaikė ir keturkojai draugai. 

Orientacinis žaidimas-pasimatymas tapo puikia pramoga mėgstantiems leisti laiką gryname ore. Žaidimo dalyviai turėjo galimybę patreniruoti ne tik kūną, bet ir protą. Kiekvienoje bibliotekoje jų laukė užduotys.

Viešojoje bibliotekoje buvo tikrinamas žaidimo dalyvių pastabumas bei tikslumas: reikėjo pasakyti mažiausios ir sunkiausios bibliotekoje esančių knygų svorius, lauke prie laiptų buvo užrašyti E. Mezginaitės knygų pavadinimai. Įeinant reikėjo pasakyti, kas užrašyta lauke ant takelio. Beveik visi dalyviai nebuvo pastebėję užrašų, todėl teko grįžti ir perskaityti. Kita užduotis buvo susijusi su paroda „Lietuvių literatūros įdomybės: nuo seniausių laikų iki šiandien!“.

Vaikų literatūros skyriuje „Žalioji Pelėda“ dalyviai ieškojo paslaptingos dėžutės su užrašu „Atidaryk mane“. Jos viduje įrengtas veidrodis ir užrašas „Geriausias skaitytojas“ leido pasijusti geriausiu skaitytoju kiekvienam, pravėrusiam dėžutės duris.

Bibliotekoje „Žiburėlis“ orientacininkai pateko į tikrą mįslių karalystę. Nors mįslės pasirodė ne visiems įkandamos –„Dukart gimęs, nė karto nekrikštytas, o velnias labiausiai jo bijo“, „Kada žmogus būna be galvos?“, „Kur daugiausia vitaminų?“, tačiau visi dalyviai buvo apdovanoti rašikliais ir saldainiais.

Šiaurinėje bibliotekoje „orientacininkai“ dalyvavo akcijoje „Katė maiše“. Užsukusių į biblioteką dalyvių laukė literatūrinis klausimas. Teisingai atsakiusieji galėjo rinktis „katę maiše“, t. y. specialiai supakuotą knygą arba pasivaišinti saldumynais.

Bibliotekoje „Šaltinėlis“ suaugusieji žaidimo dalyviai gavo užduotį iš 13 knygų surasti dvi knygas, kurios yra ne apie Panevėžį, paaugliai – įrašyti praleistą žodį knygų pavadinimuose. Patys mažiausi dalyviai turėjo atspėti iš kokios knygelės yra pasakų personažas.

Parko bibliotekoje vaikai mėgino įminti mįsles apie knygą. Tėveliai kartu su vaikais, mėgindami pasijusti tikrais bibliotekininkais, ieškojo straipsnių laikraščių komplektuose. Pagrindinė užduočių vinis buvo intelektualus žaidimas. Jį sudarė tarptautiniai žodžiai, prasidedantys šaknimi biblio-, kuriems reikėjo atrinkti tinkamus paaiškinimus. Žaidėjai turėjo galimybę praturtinti savo žodyną tokiais žodžiais kaip „bibliosmija“ ar „bibliotafas“, pasvarstyti kuo skiriasi „bibliofilas“ nuo „bibliomano“, kas yra bibliografija, biblioterapija ir kt.

Smėlynės biblioteka visų prašė pasakyti literatūros rašytojo pavardę arba literatūros kūrinio pavadinimą iš „S“ raidės. Buvo smagu, kad puikiai sekėsi vaikučiams, jie prisiminė pasakas „Sigutė“, „Snieguolė ir septyni nykštukai“, „Sniego karalienė“. Dideliems tetoms ir dėdėms sekėsi sunkiau – vieni mėgino įrodyti, kad nėra tokių kūrinių, o viena dalyvė tik po ilgų pamąstymų prisiminė, kad šiuo metu kaip tik skaito K. Sabaliauskaitės „Silva Rerum“.

Visi dalyviai grįžo pavargę, bet laimingi, žaidimo užduotys jiems pasirodė smagios ir nesudėtingos. Sugrįžusiųjų laukė karšta arbata bei „laimės šulinys“.

Irena Kartanienė,    
bibliotekos „Židinys“ vedėja