Juodai balta vaikų laisvė Klaudijos Mackevičiūtės fotografijų parodoje „Pašto ženklai“

Lapkričio 12–osios vakaras Smėlynės bibliotekoje prisipildė jaunatviško maksimalizmo, jaukių pokalbių ir linksmo juoko. Taip jau sutapo, kad artėjant lapkričio 16-ajai, Lietuvos pašto dienai, čia buvo pristatyta jaunos panevėžietės Klaudijos Mackevičiūtės fotografijų paroda „Pašto ženklai“.

Klaudijai Mackevičiūtei Smėlynės biblioteka artima nuo vaikystės – čia lankėsi, skaitė knygas, susitikdavo su draugais. Todėl parodos „Pašto ženklai“ pristatymas tapo simboliniu – gerai žinomoje vietoje parodyti savo kūrybą yra žymiai jaukiau ir nuoširdžiau.

Parodos atidarymą savo dainomis papuošė Klaudijos Mackevičiūtės draugė Meda Mažliokaitė, kuri atliko dainas „Saulė“ ir „Po mano oda“. Jaunoji panevėžietė fotografija susidomėjo mokydamasi 9–oje ar 10–oje klasėje, kai vienos ekskursijos metu pamatytas vaizdas pro autobuso langą jai pasirodė vertas nuotraukos. Parodos autorė prisipažino, kad geriausi jos kadrai dažniausiai būna atsitiktiniai, o mėgstamiausios nuotraukos – juodai baltos. Šalia fotografijos jaunoji menininkė dar rašo eilėraščius, miniatiūras. Paklausta apie ateities planus, Klaudija prasitarė, kad tris kartus apsilankius Černobylio mieste kilo idėja parengti nuotraukų ciklą apie šį miestą-vaiduoklį.

Juodai baltose fotografijose – vos dviejų berniukų portretai ir gausybė jų emocijų. Paaiškėjo, kad fotomodeliai yra Klaudijos sūnėnai – Gabrielius ir Paulius. Autorė negailėjo gražių žodžių, o įteikdama jiems dovaną, išreiškė viltį, kad jiems darbas prieš objektyvą greitu metu nenusibos.

Paklausta apie parodos pavadinimą, Klaudija papasakojo, kad nuotraukos, papuoštos tokiais rėmeliais, vienam iš draugų priminė pašto ženklus. Šis pastebėjimas ir pasufleravo pavadinimo idėją. Fotografijose panevėžietė siekė pavaizduoti laisvę, o geriausiai juk ji atsiskleidžia vaikuose.

Fotografijų parodų atidarymai  būna saviti ir nepakartojami. Šis irgi netapo išimtimi. Fotografas ir savo paties renginyje lieka fotografu. Tad ilgai netrukus Klaudijos ir jos draugų rankose atsidūrė fotoaparatai. Parodos modeliai, Gabrielius ir Paulius, vėl prisiminė fotomodelio darbą, tik šį kartą abu dalinosi vienu rėmeliu. Akivaizdu, idėjų Klaudijai tikrai netrūksta, o galvoje turbūt jau dėliojasi būsimų parodų temos.

Parengė Vaida Žalienė

Vaidos Žalienės nuotraukos