Biblioteka išleido ir pristatė Elenos Mezginaitės pokalbių rinktinę

Lapkričio 22–osios vakarą Panevėžio Elenos Mezginaitės viešojoje bibliotekoje pristatyta bibliotekos išleista knyga „Elena Mezginaitė: žmonės man – viskas…“. Jos leidybą rėmė Lietuvos Kultūros taryba ir UAB „Kupiškėnų mintys“. Informacinis rėmėjas – UAB „Panevėžio rytas“.

Kiekvienas renginio dalyvis buvo apdovanotas – įteikta pristatoma knyga. Joje galima rasti 32 Elenos Mezginaitės pokalbius su žinomais Panevėžio miesto kultūros veikėjais. Viena iš pokalbių rinktinės sudarytojų Sandra Voveriūnienė atskleidė, kad nebuvo lengva atrinkti tekstus. Elena Mezginaitė parašė daug – Rokiškio apskrities Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos sudarytoje jos bibliografijoje randama bene 1000 nuorodų. Viešosios bibliotekos Abonemento vedėja vedėja Sandra Voveriūnienė ir Informacijos skyriaus vedėja Gitana Navagruckienė rinko ir skaitė tekstus, juose ieškojo minčių, pasakymų, kurie skaitytojų galvose išliktų ilgai. Knygos redaktorė Nomeda Simėnienė pridūrė, kad didžioji dalis pokalbių yra parašyti nuo 1995 m. iki 2005 m. Tai žaismingi pasikalbėjimai, kuriuose atsiskleidžia ne tik kalbintų kultūros atstovų asmenybės, tačiau juose galima sekti Panevėžio miesto istoriją.

Prie knygos „Elena Mezginaitė: žmonės man – viskas…“ leidybos prisidėjo daug žmonių. Viešosios bibliotekos vedėja Sandra Voveriūnienė padėkos žodžius tarė Antanui Stanevičiui, Nomedai Simėnienei, kolegei bibliotekininkei Nijolei Vaičvilaitei, Gitanai Navagruckienei, fotografams Gintarui Lukoševičiui, Stanislovui Bagdonavičiui, Algimantui Aleksandravičiui, Sauliui Saladūnui, knygos dailininkei-maketuotojai Astai Radvenskienei, kolegėms iš Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos. Už leidimą publikuoti tekstus, buvo dėkojama laikraščiui „Panevėžio rytui“, kultūros žurnalui „Senvagė“ ir dienraščiui „Sekundė“.

Renginyje Elenos Mezginaitės eiles skaitė Lietuvos kino ir teatro aktorė Olita Dautartaitė. Skambėjo „Galvok apie meilę“, „Tarp dviejų vandenynų“, „Laukas“, „Kelyje“, „Senieji artistai“ ir kiti poetės eilėraščiai. Aktorė pasidalino prisiminimais apie Eleną Mezginaitę, prisipažino, kad jos laisvė, drąsa labai žavėjo. Pasak jos, Elena – Panevėžio miesto siela ir kūnas. Dainuojamosios poezijos atlikėja Ilona Papečkytė vakarą papuošė atlikdama dainas pagal Elenos Mezginaitės („Rudeninis dangau“, „Tėvynė“) ir Jūratės Sučylaitės eilėraščius.

Į pokalbių rinktinės pristatymą atvyko ir daug poetės kalbintų asmenybių, bičiulių. Poetė, renginių organizatorė Elvyra Pažemeckaitė, aktoriai Enrikas Kačinskas ir Julius Tamošiūnas, grafikas Povilas Šiaučiūnas ir fotografas Stanislovas Bagdonavičius mielai pasidalino prisiminimais apie Eleną Mezginaitę. Jie papasakojo, kad poetė buvo dvipusė asmenybė: žaisminga, drąsi, laisva, veržli, turinti humoro jausmą, tačiau drauge – išmintinga, žmogiška, vidinę kultūrą mylinti, padedanti ir greitai pajuntanti kitų jausmus. Pasidalinti prisiminimai vakarą nuspalvino jaukumo, nuoširdumo, intymumo spalvomis. Jie ilgai neišdils iš renginio dalyvių atminties. Kad prisiminimai išliktų ilgam, renginio vedėja Sandra Voveriūnienė visus pakvietė jais dalintis bibliotekos svetainėje sukurtoje erdvėje „Elenos Mezginaitės erdvė“. Čia galima įkelti akimirkas, užfiksuotas nuotraukose, parašyti apie susitikimą su poete.

Knygą „Elena Mezginaitė: žmonės man – viskas…“ netrukus galėsite rasti miesto bibliotekose arba skaitykite ČIA.

Renginio įrašas bibliotekos YouTube paskyroje.

Vaida Žalienė,
vyresn. metodininkė komunikacijai ir projektų valdymui

Vaidos Žalienės nuotraukos