Bibliotekoje skambėjo estradinės melodijos

Gruodžio 9–osios vakarą Panevėžio Elenos Mezginaitės viešojoje bibliotekoje skambėjo estradinės melodijos – įvyko žurnalistės, redaktorės, net 21 knygos autorės, kilusios iš Panevėžio miesto, Ingos Liutkevičienės knygos „Bravo estradai!“ pristatymas.

„Bravo estradai!“ – tai prisiminimų knyga apie 6-9 dešimtmečio estrados kolektyvus ir jų atlikėjus. Knygoje autorė aprašo Stasio Povilaičio, Birutės Petrikytės, Laimos Žemaitytės, Alekso Lemano, Simono Donskovo ir kitų daugeliui pažįstamų atlikėjų istorijas. Rašydama Inga Liutkevičienė nevengė šmaikštumo ir humoro. O visa tai, pasak knygos autorės, lėmė patys pašnekovai, kurie ir papasakojo daug įvairių kurioziškų nutikimų. Knygoje gausu originalių to meto archyvinių nuotraukų, kurios skaitytoją panardina į prisiminimus. Knygos autorė nevengė aprašyti ir to laiko mados, atlikėjų aprangos, kuri išsiskyrė puošnumu.

Renginyje Lietuvos žurnalistė atsakė į dažniausiai jai užduodamą klausimą – kodėl būtent knyga apie estradą? Inga Liutkevičienė prisipažino, kad tuo metu ji, būdama dar vaikas, o vėliau – paauglė, dažnai lankydavosi estrados kolektyvų („Estradinės melodijos“, „Nerijos“ ir kt.) koncertuose. Atlikėjai, dainos, išvaizda – ją žavėjo ir ilgam liko atmintyje, todėl labai norėjo visus patikusius muzikantus pakalbinti ir jų istorijas sudėti į knygą. Rašytoja pabrėžė, kas estrada – turėjo didelę reikšmę žmogui. Sovietmečiu, kuomet būta daug suvaržymų, ji visus kvietė atsipalaiduoti ir pasidžiaugti akimirkos grožiu.

Knygos pristatymo metu Inga Liutkevičienė dalinosi archyvinėmis nuotraukomis ir prisiminimais apie susitikimus su atlikėjais, jų artimaisiais. Buvo prisiminti: Danutė Neimontaitė, Nijolė Ščiukaitė, Benjaminas Gorbulskis, Aleksas Lemanas, Vitalijus Pauliukas, Simonas Donskovas, Birutė Petrikytė, Benediktas Gadeikis, Nijolė Tallat-Kelpšaitė, Stasys Povilaitis ir daugelis kitų. Nuotraukos renginio dalyvius nukėlė keletą dešimtmečių atgal, į jaunystės laikus, kuriuos visuomet gera prisiminti. Inga Liutkevičienė papasakojo ir apie niekam negirdėtas situacijas, į kurias buvo įsivėlę muzikantai: kaip Benjaminas Gorbulskis sukūrė muziką šokančioms cirko kiaulėms, kaip Aleksas Lemanas, atvykęs į Vilnių, ieškojo gyvenamosios vietos ir kt. Pasakotos istorijos renginio dalyvius privertė nusišypsoti, o kartais – net balsu nusijuokti.

Didžiulę reikšmę sovietmečio žmogui turėjusi estrada tikrai paliko neišdildomą įspūdį, todėl renginio pabaigoje knygos autorė Inga Liutkevičienė pakvietė visus susirinkusius padainuoti puikiai žinomą dainą „Snaudžia malūnas prie kelio“.

Po dainos renginio dalyviai suskubo įsigyti naujausią Ingos Liutkevičienės knygą, kuri atveria vartus į melodingą praeitį.

Vaida Žalienė,
vyresn. metodininkė komunikacijai ir projektų valdymui

Nuotraukos Vaidos Žalienės