Literatūrinė-muzikinė pasaka „Eglė žalčių karalienė“

Įsibėgėjus Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei Viešojoje bibliotekoje svečiavosi Panevėžio rajono Smilgių kultūros centro Perekšlių padalinio mėgėjų teatras „Saulėgrįža“.

Teatro vadovė Audronė Palionienė, pristatydama pasirodymą, sakė: „Tarsi vilktųsi nuotakos rūbą, su tokia nuoširdžia meile Smilgių krašto marti Salomėja Nėris (smilgiečio skulptoriaus Bernardo Bučo sutuoktinė) poemos rūbu apvilko giliausią ir gražiausią lietuvių liaudies pasaką apie meilę ir amžinybę.“ Būtent pagal poetės Salomėjos Nėries 1937–1940 metais sukurtą poemą „Eglė žalčių karalienė“ ir vaidino gausus būrys didelių ir mažų vaidintojų. Jie tarsi nukėlė žiūrovus į giliausių jausmų karalystę žemėje ir jūros gelmėse.

Atrodo, kad visi šią pasaką ne kartą skaitė ir puikiai žino jos siužetą, bet po pasirodymo teatro vadovė pakvietė pažvelgti į pasakos prasmę giliau, atskleisdama jos sąsajas ir su Biblija, ir su senuoju pagoniškuoju tikėjimu. A. Palionienė sakė: „Eglės ir žalčio simboliai lietuvių folklore siejami su vaisingumu: eglė − žemės gyvybinės galios, žaltys − vaisingumo simbolis. Tai pasaka ne tik apie meilę, bet ir apie bendražmogišką, visiems suprantamą ir pažįstamą neapykantą kitokiam. Neapykantą svetimam, nematytam, išmintingesniam. Pasaka neįrėminta jokiame istoriniam laike, ji amžina, kaip besisukantis gyvenimo ratas, kaip nesibaigianti transformacija iš vieno būvio į kitą. Ne veltui ši S. Nėries poema baigiasi žodžiais „amžinai, amžinai“. Visus susirinkusius mėgėjų teatro aktoriai ir vadovė kvietė nenustoti skaityti pasakas ir išsaugoti taikų dangų.

Dėkojame Panevėžio rajono Smilgių kultūros centro Perekšlių padalinio mėgėjų teatrui „Saulėgrįža“ ir vadovei Audronei už muzikinį spektaklį, o fotografui Stasiui Skrebiui už pasidalintas renginio akimirkas. 

Projektas „Literatūros ir meno kaleidoskopas“, dalinai finansuojamas Panevėžio miesto savivaldybės.

Sandra Voveriūnienė,
Abonemento vedėja