Skambėjo Elenos Mezginaitės eilės

Vėsoką rugsėjo 22-osios dienos vakarą Panevėžio Elenos Mezginaitės viešojoje bibliotekoje įvyko literatūrinė kelionė „Baltu Elenos Mezginaitės gimtinės taku…“. Tai Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos projekto, kurį remia Lietuvos kultūros taryba, organizuotas renginys, skirtas paminėti Elenos Mezginaitės 80-ąjį jubiliejų. Biblioteka pakvietė visus poetės kūrybos gerbėjus prisiminti ne tik eiles, tačiau ir pažinti ją iš Rokiškio krašto žmonių prisiminimų.

Pasak Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotojos Daivos Vilkickienės, Elena, gimusi provincijoje, visada svajojo gyventi sostinėje. Tačiau gyvenimas taip susiklostė, kad poetė liko gyventi Aukštaitijoje. Jos gyvenimas ir veikla sukosi tarp trijų miestų: Rokiškio, Kupiškio ir Panevėžio.

Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja pasidalijo Rokiškio krašto žmonių atsiminimais apie poetę. Elena Mezginaitė, baigusi vidurinę mokyklą, du metus darbavosi Rokiškio bibliotekoje. Čia dirbusių žmonių atminty ji liko kukli, visada laukiama. Pati poetė mielai grįždavo į Rokiškį – šiame mieste jautėsi sava. Elena Mezginaitė rokiškėnų prisiminimuose liko kaip asmenybė, nuo kurios sklido kitokia šviesa.

Renginyje netrūko muzikos. Skambėjo gerai žinomos poetės eilės, virtusios dainomis: „Melodija“ ir „Baltas linas“. Jas atliko iš Rokiškio atvykę tėtis ir dukra: Jonas Kepenis ir Austėja Kepenytė.

Nepamirštos ir Elenos Mezginaitės eilės. Jos nuskambėjo Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro aktorės Ligitos Kondrotaitės lūpomis. Ji taip pat dalijosi prisiminimais apie poetę. Pasak aktorės, Elena visuomet maniusi, kad jos eiles gali skaityti tik vyrija, tačiau išgirdusi kaip pristato Ligita, „leidusi“ skaityti jos eilėraščius. Ligita Kondrotaitė pripažino, kad poetės eilės liejasi tarsi dainos. Tai buvo galima pajusti ir renginyje: aktorės lūpomis Elenos Mezginaitės eilėraščiai skambėjo melodingai, vietomis – ekspresyviai, tvirtu tonu, raiškiai tariamais žodžiais. Eilėse tarsi atgijo pati Elena – ir kiek vyriškoji, ir melancholiška, melodinga, švelni jos asmenybės pusė.

Panevėžio Elenos Mezginaitės viešoji biblioteka dėkoja Rokiškio Juozo Keliuočio viešajai bibliotekai už galimybę prisidėti minint poetės Elenos Mezginaitės 80-ąjį jubiliejų.

Parengė Vaida Žalienė

Nuotraukos Vaidos Žalienės