Evos Tombak knygos „Ar čia kas nors yra?“ pristatymas

Švenčiant Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę, Panevėžio Elenos Mezginaitės viešojoje bibliotekoje įvyko žurnalistės, rašytojos, jogos mokytojos Evos Tombak aštuntosios knygos „Ar čia kas nors yra?“ pristatymas. Šis susitikimas – viena iš tęstinio bibliotekos projekto „Literatūros ir meno kaleidoskopas“ dalių. Renginį finansavo Panevėžio miesto savivaldybė.

Naujausia autorės knyga „Ar čia kas nors yra?“ skirta neįprastai – mistikos – temai. Pasak Evos Tombak, idėja užsimezgė dar 2015 metais, kuomet vieno interviu metu ją kalbinusi žurnalistė papasakojo apie nutikusius mistiniais reiškiniais apipintus įvykius. Vėliau vis daugiau žmonių su Eva ėmė dalintis panašiomis istorijomis. Pasak knygos autorės, tik pabaigus rašyti knygą „Atia, kaukės!“, suprato, kad turi parašyti knygą apie mistines istorijas. Naujausią jos knygą sudaro trys skyriai: pirmajame – autentiškos mistinės patirtys, antrajame – haliucinogenų sužadintų psichikos būsenų potyriai ir trečiajame – gydytojų, psichiatrų, astrologų, anesteziologų ir kitų specialistų mintys apie mistines patirtis, smegenis ir mirties paradoksus.

Renginio metu rašytoja Eva Tombak prabilo apie sunkumus, kurie užklupo rašant knygą. Pirmas iššūkis kilo, kai niekas nebepanoro dalintis nutikusiais įvykiais. Rašytoja nusprendė knygos herojų ieškoti platformoje „Facebook“. Čia jai pavyko atrasti istorijų, iš kurių dauguma pakliuvo į knygą. Antruoju iššūkiu tapo įvairių sričių specialistų paieškos – dalintis mintimis mistine tema panoro tik nedidelė dalis. Tačiau ekspertai buvo surasti: knygoje pateikiama septyniolikos įvairių sričių specialistų mintys, kurios suteikia pagrįstumo mistinių istorijų patirtims.

Kaip teigė viešnia iš Vilniaus, knyga – dokumentinė. Jai buvo svarbu atsiskleisti skirtingų žmonių skirtingas patirtis. Didelės apimties knygoje „Ar čia kas nors yra?“ sudėta tikrai daug darbo: surinktos ir parašytos istorijos ir patirtys, ekspertų mintys, perskaityta daug medicinos literatūros anglų kalba.

Į pokalbį apie knygą įsitraukė ir susirinkę renginio dalyviai. Vienas jų – netikėtai į renginį atskubėjęs knygos veikėjas Simonas, kuris visiems papasakojo savo istoriją. „Užkadrinėmis“ istorijomis dalinosi ir rašytoja Eva Tombak: kokios patirtys pakliuvo į knygą, o kurios ne, su kokiais žmonėmis bendravo rinkdama medžiagą, prabilta ir apie ilgas pavadinimo paieškas. Knygos pabaigoje rašytoja yra nurodžiusi savo elektroninio pašto adresą: kiekvienas gali pasidalinti įspūdžiais ar papasakoti savo istoriją, kuri gali tapti kito autorės leidinio idėja.

Susitikimas su rašytoja Eva Tombak praėjo nepastebimai greitai. Pasidalinę patirtimis, mintimis apie mistiką ir keistus nutikimus visi suprato, kad visko priimti, tačiau ir atmesti – negalima. Juk daugelis yra pakliuvę į keistai ir mistiškai susiklosčiusias situacijas.

Vaida Žalienė,
vyresn. metodininkė komunikacijai ir projektų valdymui

Vaidos Žalienės nuotrauka