H. K. Anderseno premijai – 65 metai

David Almond

David Almond (Deividas Almondas), (g. 1951 05 15), anglų rašytojas.

Gimęs ir augęs Newcastle upon Tyne, katalikų šeimoje, lankė privačią katalikišką mokyklą. Baigė Rytų Anglijos Universitetą ir Newcastle politechnikos universitetus. Deividas Amondas dirbo mokytoju keletą metų iki pat išsikraustant į menininkų bendriją Newcastle ir atsidedant vien kūrybai, taip pat kurį laiką dirbo ir su specialiųjų poreikių vaikais.

Pirmasis apsakymų rinkinys „Bemiegė naktis“ (Sleepless night) išspausdintas 1985 metais. Pirmoji vaikiška knyga Skellig išleista 1998 metais. 

Iš viso Deividas Amondas parašė apie 30 knygų.

H. K. Anderseno premija įteikta 2010 metais.

  • Dangaus akys / iš anglų kalbos vertė Danguolė Žalytė
  • Mano tėtis skrajūnas / iš anglų kalbos vertė Tomas Einoris
  • Molinis / iš anglų kalbos vertė Regina Šeškuvienė
  • Skeligas / iš anglų kalbos vertė Vida Bėkštienė


María Teresa Andruetto

María Teresa Andruetto (Marija Tereza Andrueto), (g. 1954 01 24) – argentiniečių rašytoja, poetė, pjesių autorė, literatūros kritikė, pedagogė).

Marija Tereza Andruetto gimė Arroyo Cabral mieste, Argentinoje. Tėvų namų aplinka skatino skaitymą, domėjimąsi istorija. Būsimoji rašytoja studijavo Kordobos universitete literatūrą ir pedagogiką. Marija Tereza Andruetto buvo viena iš Vaikų ir jaunimo literatūros sklaidos ir tyrimų centro (CEDILIJ) įkūrėjų; šioje įstaigoje ji buvo mokymo ir vykdomosios komandos narys, dalyvavo mokytojų rengime, steigė studijų centrus ir specializuotus žurnalus.

1993 metais rašytoja išleido romaną „Tama“ suaugusiems ir tais pačiais metais metais knygą vaikams – „Patagonijos paslaptis“ (Misterio en la Patagonia).

Iš viso Marija Tereza Andruetto parašė apie 40 knygų, sudarė nemažai antologijų. Į lietuvių kalbą kūrinių nėra išversta.

H. K. Anderseno premija paskirta 2012 metais.


Cecil Bødker

Cecil Bødker (Sesilė Biodker), (1927 03 27–2020 04 19) – danų rašytoja. Gimusi Jutlandijos pusiasalyje, Fredericijos mieste, visą gyvenimą nugyveno jame arba netoli jo. Baigusi mokyklą, Sesilė tapo sidabrakalio pameistre, šio amato mokėsi Kopenhagoje ir tobulinosi Upsaloje.

Nuo 1955 metų rašytoja atsidėjo tik kūrybai. Dar dirbdama pameistre, 1955 metais, Sesilė Biodker išleido pirmąją knygą – eilėraščių rinkinį „Sabadilės“ (Lusseblomster). Į vaikų literatūrą Sesilė Biodker atėjo jau parašiusi keletą knygų suaugusiems. 1967 metais laimėjo Danijos akademijos paskelbtą vaikų literatūros konkursą su knyga „Silas ir juodoji kumelė“. Apie šio herojaus gyvenimą sukurta 13 knygų. Dar viena reikšminga rašytojos tema – Biblijos, Naujojo testamento perpasakojimai. Iš viso Sesilė Biòdker parašė daugiau kaip 50 knygų.

H. K. Anderseno literatūros premija paskirta 1976 metais.

  • Silas ir juodoji kumelė / iš danų kalbos vertė Dalia Barauskaitė-Mikkelsen

Lygia Nunes Bojunga

Lygia Nunes Bojunga (Ližija Božunga Nunješ), (g. 1932 08 26) – brazilų rašytoja.

Gimusi Pietų Brazilijoje, Pelotas mieste. Jaunystėje būsimoji rašytoja buvo keliaujančio teatro aktorė, dažnai rašydavusi pjeses savo teatrui, dirbo radijuje ir televizijoje, vadovavo mokyklai, kurią pati įkūrė neturtingiems vaikams.

Pirmoji knyga vaikams „Bičiuliai” (Os colegas, 1972) sulaukė nepaprasto populiarumo, tad po jos išleidimo atsidėjo literatūrinei kūrybai. L. Božungos kūriniai žaismingumą, poetinį grožį ir savotišką humorą sujungia su socialine kritika, laisvės meile ir užuojauta vaiko pažeidžiamumui. Rašytojos kūryboje susipina magiškojo realizmo ir tradicinių Pietų Amerikos istorijų motyvai, ypatingai reikšmingi, kai pasakojimai liečia socialines problemas, kurios karinės diktatūros sąlygomis buvo griežtai cenzūruojamos.

Iš viso parašė 22 knygas. Į lietuvių kalbą neversta.

H. K. Anderseno literatūros apdovanojimas – 1982 metais.


Aidan Chambers

Aidan Chambers (Eidanas Čembersas), g. 1934 12 27, anglų rašytojas, pedagogas.

Jis buvo vienintelis šeimos vaikas, mokytojų įvardijamas kaip „lėtas ir silpnas“ mokinys. Vis dėlto po tarnybos laivyne, Eidanas Čembersas sugebėjo įstoti į Londono universiteto Mokytojų rengimo koledžą. Keletą metų dirbo anglų kalbos ir dramos mokytoju, mokyklos bibliotekininku, 1960 metais išėjo į anglikonų vienuoliją, kur būdamas irgi dirbo mokytoju. Būtent vienuolijoje Eidamas Čembersas pradėjo kurti pjeses savo moksleivių reikmėms. Palikęs vienuoliją 1967 metais, atsidėjo vien rašymui. 1968 m. su žmona įkūrė vaikų literatūros leidyklą, vaikų literatūros tyrinėjimų žurnalą „Signal“.

Pirmoji knyga „Johnny Salter“ (1966). Išleido daugiau kaip 20 knygų vaikams, paaugliams, literatūros kritikos, lektologijos veikalų.

H. K. Anderseno premija įteikta 2002 metais.

  • Skaitymo aplinka: kaip suaugusieji galėtų padėti vaikams mėgautis knygomis /Iš anglų kalbos vertė Donata Andriuškevičienė


Meindert DeJong

Meindert DeJong (Meindertas Dejòngas), (1906 03 04–1991 07 16) – belgų kilmės JAV rašytojas. Gimęs Fryzijoje, Nyderlanduose, 8 metų su tėvais išvyko į Ameriką. Studijavo privačiuose kalvinistų koledžuose, Čikagos universitete, bet jo nebaigė. Iki tapdamas rašytoju – ūkininkavo, dirbo įvairiausius darbus – akmenskaldžiu, bažnyčios sargu, dėstė nedideliame Ajovos koledže.

Rašyti vaikams Meindertą DeJongą paskatino Grand Rapids miestelio vaikų bibliotekos darbuotojos. Pirmieji kūriniai skirti mažesniems vaikams, būdinga gamtos ir gyvūnijos tema.

Pirmoji Meinderto DeJòngo knyga – „Didžioji žąsis ir balta antytė“ (1938), knyga, kuria išgarsėjo „Šandrachas“ (1953) – apie sunkiai sergančio berniuko meilę augintiniui. Iš viso Meindertas DeJongas išleido 24 knygas.

H. K. Anderseno premija įteikta 1962 metais.

  • Gandralizdis ant stogo /iš anglų kalbos vertė Virgilijus Čepliejus


Eleanor Farjeon

Eleanor Farjeon (Eleonora Fardžen), (1881 02 13–1965 06 05). Pirmoji Anderseno premijos laureatė.

Eleonora Fardžen gimė Londone, Anglijoje, dėl silpnos sveikatos lavinta namuose. Jos jaunesnieji broliai Joseph ir Herbert tapo taip pat rašytojais, vyresnis brolis Harry Farjeon tapo kompozitoriumi bei įtakingu Londono karališkosios muzikos akademijos profesoriumi.

Rašytojos karjerą Eleonora Fardžen pradėjo būdama 18 metų – sukūrė libretą brolio Harry operetei „Floreta“. Eleonora Fardžen išleido daugiau kaip 60 knygų vaikams.

H. K. Anderseno medalis įteiktas už apsakymų rinktinę „Mažasis knygų kambarys“, išleistą 1955 metais.

  • Mažoji siuvėja / iš anglų kalbos vertė Viltaras Alksnėnas 
  • Septintoji princesė /  iš anglų kalbos vertė Viltaras Alksnėnas


Paula Fox

Paula Fox (Pola Foks), (1923 04 22–2017 03 01) – Jungtinių Amerikos Valstijų rašytoja.

Nuo pat gimimo rašytoja patyrė sunkų likimą. Jos tėvai, kubiečių kilmės scenaristė ir anglų kalbos dėstytojas bei rašytojas, atsisakė dukros vos gimusios, tad vaikas pakliuvo į prieglaudą, iš kur būsimą rašytoją pasiėmė močiutė, bet, dažnai išvykdama palikdavo ją globėjams. Vėliau ji buvo grąžinta tėvams, bet priešiški santykiai išliko. Būdama dvidešimties metų būsima rašytoja pagimdė dukrą ir atidavė ją įvaikinimui, tiesa, vėliau, ištekėjusi ji augino savo jaunesnius vaikus.

Studijavo Kolumbijos universitete, dėstė anglų kalbą, dažniausiai ispaniškai kalbantiems vaikams, taip pat dirbo su sunkiais paaugliais.

Pirma išleista knyga – 1966 m. „Moriso kambarys“ (Maurice’s Room). Rašė tiek suaugusiems, tiek vaikams, iš viso išleido 30 knygų, 21 iš jų – vaikų ir paauglių literatūra.

H. K. Anderseno premija įteikta 1976 metais. Į lietuvių kalbą kūriniai neversti.


Maria Gripe

Maria Gripe (Marija Gripė, gimusi Maja Stina Walter), (1923 06 25–2007 04 05) – švedų rašytoja.

Gimusi Vaxholme, netoli Stokholmo, studijavo filosofiją ir religijų istoriją. 1946 metais ištekėjo už dailininko Haroldo Gripės, kuris iliustravo visas jos knygas, ir savo, kaip knygų iliustratoriaus karjerą pradėjo su žmonos pirmosios knygos viršeliu.

Vaikų literatūroje Marija Gripė debiutavo 1954 m. su knyga „Mūsų mažame mieste“, tačiau išpopuliarėjo su knyga „Jozefina“1961 metais, vėliau tapusia trilogija („Jozefina“, „Hugas ir Jozefina“ (1962), „Hugas“ (1966).
Kritikų geriausiai vertinama knygų vadinamoji „Šešėlių“ serija, kurios pirmoji knyga vadinasi „Šešėlis ant akmeninio suolelio“ (Skuggan over stenbanken) (1982).
Iš viso parašė daugiau nei 30 knygų vaikams ir paaugliams.

H. K. Anderseno premija įteikta 1974 metais.

  • …ir baltieji šešėliai miškuos / iš švedų kalbos vertė Raimonda Jonkutė
  • Hugas  / iš švedų kalbos vertė Eglė Marcinkevičiūtė 
  • Hugas ir Jozefina  / iš švedų kalbos vertė Zita Mažeikaitė ir Kazys Saja
  • Jozefina  / iš švedų kalbos vertė Agnė Kudirkaitė 
  • Nepaprasta Agnesės Sesilijos istorija  / iš švedų k. vertė Eugenija Stravinskienė 
  • Šešėlis ant akmeninio suolelio / iš švedų kalbos vertė Raimonda Jonkutė
  • Vabalas skrenda temstant  /  iš švedų kalbos vertė Mantas Karvelis
  • Varpų metas  /  iš švedų kalbos vertė Eugenija Stravinskienė

René Paul Guillot

René Paul Guillot (Renė Gijò), (1900 01 24–1969 03 20) – prancūzų rašytojas, pedagogas.

Gimė Courcoury mieste pietvakarių Prancūzijoje. Studijavo Bordo ir Sorbonos universitetuose matematiką. Jaunystėje dirbo Senegale, vėliau Sudane Čade, Gvinėjoje, Nigerijoje, ten studijavo ir tų kraštų florą ir fauną, tautosaką. 1950 metais grįžo dirbti į Paryžių, Kondorseto licėjų. Nuo 1960 metų atsidėjo vien rašymui.

Renė Gijo laikomas vienu žymiausių Prancūzijos vaikų rašytojų, vaikams išleidęs apie 50 knygų. Ankstyvosios knygos vaikams remiasi įspūdžiais, patirtais Afrikoje.

Pirmoji Renė Gijò knyga vaikams – „Sama dramblių princas“ (1950). R. Gijo sukūrė ir pažintinių knygų, enciklopedijų vaikams: „Mano pirmasis atlasas“ (1961), Liaruso enciklopedija vaikams (1956). Į lietuvių kalbą kūriniai neversti.

H. K. Anderseno premija įteikta 1964 metais.


Virginia Hamilton

Virginia Hamilton (Virdžinija Hãmilton), (1936 03 12–2002 02 19) – JAV vaikų rašytoja, universiteto pedagogė.

Gimusi ir daugumą gyvenimo praleido Ohajo valstijoje į kurią slaptais tuneliais pabėgo jos senelis. Vardą gavo gimtosios senelio valstijos garbei. Šeimos tradicijoje – knygų skaitymas ir žodinė kūryba, tad dalį Virdžinijos Hamilton kūrybos sudaro perkurtos afroamerikiečių pasakos.

Povestuvinė kelionė su rašytoju Arnold Adoff buvo į Ispaniją, iš jos vyko į Afriką, kuri ir įkvėpė parašyti pirmąją knygą „Zylė“ (Zeel), 1967 metais. Didžiojoje kūryboje dalyje atspindimos juodaodžių šeimų gyvenimas, yra parašiusi istorinių turinio ir pažintinių knygų, išspausdino nemažai straipsnių moksliniuose žurnaluose.

Parašė apie 30 knygų vaikams ir jaunimui. Lietuvių kalba kūriniai neišleisti.

H. K. Anderseno premija įteikta 1992 metais.


Tormod Haugen

Tormod Haugen (Tormodas Haugenas), (1945 05 12–2008 10 18), norvegų rašytojas ir vertėjas.

Gimęs ir augęs nedideliame kaimelyje Pietų Norvegijoje, universitete studijavo vokiečių kalbą  ir menų istoriją Oslo universitete. Po universiteto baigimo dirbo Edvardo Muncho muziejuje Osle.

Pirmoji knyga išėjo 1973 metais Ikke som i fjor („Kitaip, nei buvo praėjusiais metais“). Iš viso parašė daugiau nei 20 knygų vaikams ir suaugusiems. Kūriniuose analizuojami sudėtingi vaikų ir suaugusiųjų santykiai, realistinis vaizdavimas derinamas su norvegų folkloro elementais. Tormodas Haugenas daugiausia dėmesio skiria vaiko psichologijai ir vidiniam pasauliui, emocijoms.

Tormodas Haugenas buvo talentingas vertėjas, vertęs iš anglų ir vokiečių kalbų.  

H. K. Anderseno premija įteikta 1992 metais.

  • Georgas ir Glorija : pasakojimas apie meilę / iš norvegų kalbos vertė Elena Žukauskaitė